NUMER ALARMOWY

E-BOK

 Gminne Przedsiębiorstwo  Komunalne EKO-RASZYN  Sp. z o.o. zwraca się z apelem do mieszkańców Gminy Raszyn o rozważne  zużywanie wody.

Może się wydawać, że w Polsce woda nie jest zjawiskiem rzadkim. Tymczasem, jest wręcz odwrotnie. Europejska Agencja Środowiska (EEA) opracowała wskaźnik, który mierzy stosunek poboru wody do jej zasobów (WEI – Water Environment Index). Stres wodny występuje wtedy, gdy WEI przekroczy wartość graniczną: 0,16. Wartości powyższe świadczą o niedoborze wody. W Polsce wskaźnik ten wynosi średnio 0,2.

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na mieszkańca Polski przypada 1500 m3/rok. W Europie jest to średnio trzy razy tyle – 4560 m3/rok. Zajmujemy 22. miejsce w Europie pod względem dostępu do wody. Wynika to między innymi z położenia geograficznego Polski (więcej wody odpływa do sąsiednich zlewni), degradacji środowiska (osuszania bagien i mokradeł – naturalnych rezerwuarów wody), a także ze zmiany klimatu (krótkotrwałe, gwałtowne ulewy utrudniają przenikanie wody w głąb gleby) i marnowania wody (zarówno w domach, jak i podczas przesyłu wody w sieciach wodociągowych).
W szczególności woda bezpowrotnie zużyta,  używana do podlewania zieleni, która nie jest odprowadzana drogą kanalizacyjną z powodzeniem może  być zastąpiona. Alternatywą dla jej zastosowania to między innymi zbiorniki retencyjne na wodę deszczową, która magazynowana może być wykorzystana dla naszego ogrodu. Inną formą retencji jest budowanie oczek wodnych, stawów, które pozwolą zatrzymać wodę po opadach deszczu.

 Warto również  zapoznać się z pomysłem na ogrody  deszczowe. Podsumowując, woda jest bardzo ważna w życiu człowieka, jak i zwierząt oraz roślin. Wykorzystywana we właściwy i oszczędny sposób to wielki krok w stronę ochrony Planety Ziemi. Woda ma wiele cennych składników mineralnych odgrywających ważną kwestię w zdrowiu człowieka. W codziennym użytkowaniu służy higienie osobistej. Woda miejska do podlewania zieleni, często jest wykorzystywana w dużych ilościach, ze względu na jej niską cenę, lecz należy pamiętać, że jej produkcja nie jest tak tania jak cena  zakupu.  Do podlewania zieleni warto wykorzystać wodę deszczową, która zapewni nawodnienie roślinom, a wartościowa  woda pozyskiwana z głębin zostanie zaoszczędzona dla ludzi na cele bytowe.

DBAJMY O NASZE ŚRODOWISKO I OSZCZĘDZAJMY WODĘ !